Белите щъркели у нас се увеличават

Белите щъркели у нас се увеличават
Снимки: Дамян Петков, Българско дружество за защита на птиците

Готови са предварителните данни от първата част на Голямото преброяване на гнездата на белия щъркел в България. Това обявиха от Българското дружество за защита на птиците. Преброяването се провежда в две поредни лета, а целта е да се съберат данни за световната популация на този вид, който е един от най-добрите индикатори за състоянието и качеството на околната среда, в която живеем.

През тази година пълно преброяване у нас е направено в 112 общини, в други 41 са преброени отделни гнезда. Данните показват 4482 активни гнезда, в които средният брой на малките е 2,52.

„В повечето общини има увеличаване числеността на гнездящите бели щъркели в сравнение с данните от предходното преброяване. Например преди десет години в община Хасково е имало 147 гнезда, сега са установени 191; в община Тунджа са били 154, сега са 200; в община Русе са били 18, а сега са 43; в община Свищов са били 50, сега са 81; в община Средец са били 55, сега са 135. Естествено има и места, където броят на гнездата е намалял. Такъв пример е община Благоевград, където преди десет години активните щъркелови гнезда са били 32, сега са 13“, каза националният координатор на преброяването на белия щъркел в България Свилен Чешмеджиев от Българското дружество за защита на птиците.

По време на преброяването експерти и доброволци описват всяко щъркелово гнездо – дали е заето от птици, дали имат малки и колко са на брой, къде се намира гнездото (върху дърво, комин, църква, електрически стълб, платформа) и дали е застрашено. Чрез приложението Smartbirds Pro участниците имат на мобилните си устройства местоположението на всяко гнездо, регистрирано при предното преброяване преди десет години, което допринася за бързо откриване на гнездата и за събирането на точни данни.

През следващата година предстои преброяване на останалата част от страната. Информация за предстоящите дейности може да бъде намерена на www.birds.bg, както и в профилите на Българското дружество за защита на птиците във Фейсбук и Инстаграм.