Увеличиха още таксите за откриване на сметка и превод на пари

Редица големи банки вече прибират минимум по 1.50 лв. за теглене кеш от друг АТМ. Това са УниКредит Булбанк, ПИБ, ДСК и ЦКБ.
Увеличиха още таксите за откриване на сметка и превод на пари

Банките печелят най-много от лихви и от такси и комисиони. В този ред ето защо не е учудващо, че тарифите за всевъзможни услуги поскъпват непрекъснато. А прецедент такса по обслужване на физическо или юридическо лице да бъде намалена няма от години. Нещо повече - появяват се и нови.

Банките вече ни дерат и за закриване на най-обикновена разплащателна сметка. Средната цена за всички банки е 4.13 лв., става ясно от годишния обзор на БНБ за банковите такси за 2023 г. За сравнение - предходната година такава удръжка нямаше при сметки, които са закрити в кратък срок - до шест месеца след откриването им. Самото откриване на сметка пък се таксува вече средно с левче повече. През 2022 г. услугата е струвала 3.18 лв., през 2023 г. става 4.17 лв. Дебело подчертаваме, че БНБ обследва средното ниво за целия банков сектор, така че напълно резонно е в някоя банка да ви поискат за това 3 лв., а в друга - 8 лв.

По-евтино се таксува сметка с дебитна карта към нея . Според Централната банка това струва 3.10 лв., като година по-рано е било 2.15 лв.

Една от най-дразнещите такси е месечното обслужване на разплащателна сметка. А такава имат почти всички българи, защото в нея работодателите превеждат заплатите, НОИ - пенсиите и обезщетенията за болничен и майчинство, тук идват и плащанията от социалните, НАП връща от данъците облекченията за деца и т.н. Дори и да няма никакво движение по сметката през конкретния месец, банката ще взима средно 4 лв. за най-обикновена разплащателна сметка и 2.77 лв., ако към сметката има издадена дебитна карта.

Другата масова операция - теглене кеш от банкомат, също е поскъпнала, но темпът е по-умерен. През 2022 г. тази услуга ни е коствала 0.29 лв. средно, ако уцелим банкомат на банката, издател на картата. Сега е 0.39 лв. Повечето банки обаче от няколко години не работят с фиксирана такса за теглене от банкомат, а са заложили процент от дръпнатата сума и закован минимум, под който не падат. За 2023 г. процентът е 0.14% и минимум 0.30 лева. В случай обаче че картодържателят няма под ръка банкомат, инсталиран от неговата банка, удръжката е средно 1.19 лв., или 0.19% от сумата, но минимум 1.41 лв. (за банките, които формират услугата си като процент). 

Редица големи банки вече прибират минимум по 1.50 лв. за теглене кеш от друг АТМ. Това са УниКредит Булбанк, ПИБ, ДСК и ЦКБ.

Годишният обзор на БНБ за нивото на таксите и комисионите, които търговските банки взимат, е главно с информативна цел. Централната банка няма как да влияе върху размера им. Средните такси по най-разпространените банкови услуги се ползват само за да се определят приемливи удръжки за т.нар. „сметка за бедни“ - платежната сметка за основни операции, която уж трябваше да бъде и безплатна. Тя обаче не само че не е, ами тази година таксите и по нея ще растат. По определение сметката за бедни трябва да отговоря на две условия - таксите по нея да са най-ниските в самата банка и да са под средните за банковия пазар.

Ако наредите превод на пари към сметка в същата банка, но сте на гише и занимавате банковия служител с операцията, ще платите средно 3.90 лв. Ако го направите сами от домашния компютър обаче същата операция ще струва едва 50 стотинки.

За превод към сметка в друга банка през системата "Бисера" в банковия офис ще ви вземат 5.66 лв. Ако го направите през онлайн банкирането си - 1.15 лв. Таксите за онлайн банкиране са винаги в пъти по-евтини от тези в банковия клон. Така банките стимулират клиентите си да не посещават офис за елементарни услуги.