83 жертви на насилие в Силистренско
60 заповеди по Закона за домашното насилие са постъпили в Областната дирекция на МВР – Силистра от началото на годината. 37 са за незабавна защита, 19 – за постоянна, 4 са отменени. Това съобщи главен инспектор Николай Маринов от отдел „Охранителна полиция“ при старта на Националната кампания „Никога повече…“.
Пострадали са 83 души – 45 жени, 27 деца и 12 мъже. 70 са установените извършители на домашно насилие, 90% от тях са мъже.
В районните съдилища на Силистренския съдебен район през тази година са образувани 97 производства по Закона за домашното насилие, всички по молби на жени. По тези дела са издадени 82 заповеди за незабавна защита, а в 27 случая молбите по делата са оттеглени от потърпевшите.
„Оттеглянето на молбите много често се свързва с икономическа зависимост от мъжа“, коментира съдия Жанет Борова от Районния съд в Силистра. По думите ѝ жените често са готови да търпят насилие, а липсата на финансова и материална обезпеченост ги кара да се откажат от намеренията си да търсят наказание за виновника. Въпреки това напоследък се забелязва положителна тенденция към намаляване броя на оттеглените молби, отчитат експертите.
За първите шест месеца на годината в Районната прокуратура – Силистра са наблюдавани 68 преписки и досъдебни производства за домашно насилие, съобщи административният ръководител Веселина Милушева. Най-много от тях са за телесни повреди, следват заплахите и нарушенията на заповедите за защита. Според прокурор Милушева в редица случаи човешкото безразличие поставя прокуратурата в невъзможност надлежно да събере доказателства по реда на НПК. Съседи и близки на жертвите често отказват да свидетелстват в хода на предварителната проверка и това възпрепятства работата на разследващите. Проблем е и подаването на сигнали за домашно насилие на по-късен етап, когато жертвата не може да бъде освидетелствана.
16 заявления за получаване на социална услуга от жертви на насилие са регистрирани в Регионалната дирекция „Социално подпомагане“ през 2023 г., а от началото на настоящата година броят на заявленията е 8. Данните изнесе директорът Мая Димитрова, която допълни, че в много от случаите проявената агресия се дължи на злоупотреба с алкохол. Тя насочи вниманието към децата, които във всички случаи са потърпевши, макар и само като свидетели на насилие. За тези деца съществува риск от емоционално и психическо разстройство, допълни Ваня Райчева, началник отдел „Закрила на детето“, затова в зависимост от случая те се насочват към Кризисния център или към Центъра за обществена подкрепа за работа с психолог.