Засилват мерките срещу дрифтовете и гонките
С небрандирани автомобили полицейски служители ще следят за рисково шофиране и агресивно поведение на пътя в област Силистра. Мярката е част от цялостната организация на Областната дирекция на МВР за подобряване на пътнотранспортната обстановка.
При установяване на нарушение информацията от цивилния автомобил ще се подава в реално време на близък полицейски екип, който ще спира водачите и ще налага съответните санкции.
С използването на този контролен метод само за един час са засечени 11 нарушители на правилата за движение по път II-21, в отсечката от разклона за село Ситово в посока село Айдемир.
Същевременно с разпореждане на областния директор старши комисар Пешо Петров ежеседмично ще се провеждат специализирани полицейски операции. Акцентът в тях ще бъде поставен върху спазването на скоростните режими, опасните маневри, неправилното изпреварване, арогантното шофиране. Ще се следи за организиране и участие в нерегламентирани състезания, т.нар. гонки. При необходимост в проверките ще се използва и дрон.
От полицията припомнят, че преди време в Областната дирекция на МВР – Силистра са предприети мерки за недопускане на дрифтове и неразумно шофиране. По улица „Капитан Кръстев“ са изградени две изкуствени неравности, а отсечка от улица „Шуменско шосе“ край село Калипетрово е включена в ежедневия обход на пътна полиция, включително и през тъмната част на денонощието, с цел недопускане на нерегламентирани състезания и гонки. По предложение на полицията в близко време предстои монтирането на стационарна камера за контрол на скоростта на изхода на Силистра в посока село Айдемир.
От началото на годината контролните органи са съставили 2 акта за т.нар. дрифтене. Единият от актовете е обжалван, но на втора инстанция съдът е потвърдил издаденото от полицията наказателното постановление. В резултат водачът е лишен от право да управлява МПС за срок от 12 месеца и му е наложена глоба от над 1500 евро.