Д-р Мелек Мусин: Вдъхновяващата история на младия онколог от Силистра
Д-р Мелек Мусин е млад онколог от Силистра, чиято история е вдъхновяваща за мнозина. Завършва медицина с отличен успех и избира да специализира в областта на онкологията – една от най-трудните и предизвикателни специалности в медицината.
Д-р Мелек Мусин е специализант по Медицинска онкология в УСБАЛ по онкология "Проф. Иван Черноземски".
Избира медицината за свой път и вярва, че това е най-правилният избор, който е направила за себе си - да се грижи за хората.
Д-р Мусин какви възможности Ви предоставя специализацията в УСБАЛ по онкология "Проф. Иван Черноземски" - защо избрахте точно тази институция за начало на професионалната си кариера в онкологията?
Започнах специализацията си в друго лечебно заведение. Там имах възможността да участвам в различни национални форуми, където настоящият ми рьководител на специализация беше лектор.
Бях много впечатлена от нейните знания и от желанието и да ги предаде на нас -младите лекари. Не само за карцином на грда, но и за цялата философия на онкологията - благодарна съм на всички мои учители и продължавайки в УСБАЛ по онкология "Проф. Иван Черноземски" имам възможността да се развивам в екип от добри специалисти. Тук мислим и работим по световни стандарти, избирайки най-подходящото лечение за пациента. Според правилата на добрата медицинска практика.
Какви качества и какво друго е нужно на един лекар да бъде успешен медик?
За да е успешен един лекар, той трябва да бъде като начало голям човек - добронамерен и с чувството за отговорност. В нашата професия това е от голямо значение за по-добра комуникация между лекар и пациент. Ние постоянно инвестираме време и усилия далеч извън работно време или дежурства - медицина и онкология не се учат за няколко месеца.
Защо избрахте специалността медицинска онкология, какви са ползите за пациентите от нововведенията в медицинската онкология, какво включва работата на медицинския онколог?
Избрах да специализирам Медицинска онкология, защото това е една от най-развиващите се специалности. Желанието ми да работя тази специалност е продиктувано и от това, че в семейството ми съм се сбльсквала с онкологична диагноза - белодробен карцином. Мога да кажа, че лечението на тази локализация се е развило доста в сравнение с преди няколко години. И продължава да се променя и персонализира. Затова трябва да се развивамме и ние.
В УСБАЛО работим в колаборация с хирурзи, ль четерапевти, със специалисти по образна диагностика, патоанатомия и много други. Лечението изисква познания от множество области, за да потърсим оптимално поведение и грижи за нашите пациенти. Мултидисциплирният подход е ключов за лечението на пациентите и тук той е ежедневние, а не документ на хартия.
Помните ли пациентите, които лекувате?
Няма да крия, че в началото на моята професия ми беше трудно да се справям с тежките моменти. Но благодарение на подкрепата от моето семейство и приятели, успях да се науча как да ги преодолявам.
В нашата клиника работната среда е много благоприятна. Ние сме екип - колегиалността и етиката са основата за справяне с трудното ни ежедневние. Всички сме като едно семейство и всеки е готов да помогне на другия в труден момент.
Какво беше Вашето участие на конференцията в Боровец?
Моето представяне беше свързано с темата "Предикция при пациенти с колоректален карцином и възможности за лечение при подгрупи с лоша прогноза". Фокусирах се върху идентифицирането на молекулярни подвидове на КРК и възможността за индивидуализирания подход на лечение при тези пациенти. Това всъщност е начин на мислене по света и ние се стараем да е рутинна практика и в нашата клиника.
Има ли нужда от промяна онкологията у нас?
Смятам, че в България скринингьт на злокачествени болести не е реален. Поради тази причина броят на новодиагностицираните пациенти в напреднали стадии на онкологични болести се увеличава.
Провеждане на профилактични прегледи по НЗОК не е скрининг за онкологични болести. Трябва гласност и обучение на населението - трябва да се стимулира за грижа за собственото си здраве. Като се открие симптоматична болест в напреднал стадий - лекарите и медицината не могат да направят чудеса, макар, че се опитваме. Но провеждане на реални скринингови програми, които да достигнат и до най-малките населени места, е изключително важно.
За мен всеки пациент е специален и индивидуален. Техните истории винаги успяват да ме докоснат и сьм съпричастна към това, през което пациентите и техните семейства преминават. Истински се радвам, когато постигнем добри резултати и видя щастието в техните очи. Не винаги успяваме - има трудни и болезнени истории. Когато решенията и лечението върви в екип, в който участва и пациентьт и неговите близки - така може да се постигне най-добрият възможен резултат.
Източник: УСБАЛО "Проф. Иван Черноземски"