Разследването по казуса „Варненци“ продължава

Разследването по казуса „Варненци“ продължава

Разследването по казуса „Варненци“ продължава

По повод изнесена в общественото пространство информация във връзка с разследване на Районната прокуратура – Силистра по сигнал за сексуално и физическо насилие в Социално-педагогическия интернат (СПИ) „Христо Ботев“ в тутраканското село Варненци, от държавното обвинение заявяват, че досъдебното производство е в ход и работата по него не е спирана.

Досъдебното производство е образувано на 17 юли 2025 година, като разследването е възложено на следовател от Окръжния следствен отдел – Силистра. Към материалите по случая е поискана и приобщена информация от Държавната агенция „Закрила на детето“, Български Хелзинкски комитет, „Уницеф“, омбудсмана, Агенцията за социално подпомагане – Тутракан, Регионалното управление на образованието – Силистра и СПИ „Христо Ботев“ – Варненци.

В хода на работата по разследването са извършени множество процесуални действия. В „Синя стая“ в Сливен са проведени разпити на четири деца, за които по сигнала се сочи, че са жертва на физическо и сексуално насилие, тъй като децата са се намирали в домовете си, а не в социалното заведение. Проведени са разпити на други 13 деца, които след образуването на досъдебното производство са продължавали да бъдат настанени в СПИ „Христо Ботев“ в село Варненци. В качеството на свидетели са разпитани и други 12 деца, чиито престой в интерната е приключил преди датата на започване на разследването. Към момента продължава извършването на разпити на служителите в социалното заведение.

Назначени, но не изготвени към момента, са съдебномедицински експертизи по отношение на две от децата, сочени за пострадали от сексуално насилие. Назначени и изготвени са комплексни психолого-психиатрични експертизи за 7 деца, които сочат, че са жертви на насилие, осъществявано спрямо тях в СПИ „Христо Ботев“.

Досъдебното производство и към момента е в ход и работата по него не е приключила. Срокът му е удължаван поради редица обективни причини, сред които липсата на заключения по назначените съдебномедицински експертизи, както и нуждата от извършване на следствени действия по делегация, свързани с деца, напуснали заведението без да се върнат в него за учебната 2025-2026 година, заявяват от прокуратурата.

Работата по досъдебното производство продължава под ръководството и надзора на Районната прокуратура – Силистра. Към момента няма привличано конкретно лице в качеството на обвиняем и не са вземани мерки за процесуална принуда, заявяват още от държавното обвинение.